Kaplica oo. Franciszkanów w Jarocinie
W 1934 r. franciszkanie przystąpili do budowy nowego kościoła, klasztoru i kolegium (małego seminarium) w Jarocinie. Zlokalizowano je przy dzisiejszej ulicy Wojska Polskiego, naprzeciwko koszar (obecnie mieści się tu szkoła ponadpodstawowa nr 1). Postawiono także wówczas tymczasową kaplicę (oratorium publicum) z drewna, by ojcowie i bracia mogli spełniać swe funkcje kościelne. Niewielki obiekt poświęcił sam prowincjał zakonu o. Augustyn Gabor. Uroczystości te miały miejsce 13 maja 1934 r. W lipcu tego roku o. Barnaba Stokowy, jarociński gwardian, erygował w kaplicy Drogę Krzyżową. Poświęcenie rozpoczęło się procesją, która wyruszyła spod kościoła pw. św. Marcina. Okolicznościowe przemówienie wygłosił jarociński proboszcz ks. Ignacy Niedźwiedziński. Następnie o. Augustyn Gabor odprawił nabożeństwo.
Drewniana kapliczka nie dotrwała do naszych czasów. Dnia 15 października 1959 r. o godzinie 23.10 wybuchł w niej pożar. Ogień ugaszono, ale obiekt nie nadawał się już do użytku. Nową kaplicę dla franciszkanów otwarto w domu klasztornym, w hallu na drugim piętrze. Drewniany kościółek został pokryty dachem i zabezpieczony przed dalszym niszczeniem. Śledztwo w sprawie podpalenia prowadziła Prokuratura Rejonowa w Jarocinie, ale umorzyła postępowanie w 1960 r. Kapliczkę rozebrano całkowicie w 1978 r. Jakiś czas służyła ona za magazyn dla budującego się nowego kościoła oo. Franciszkanów.
Autor: Ilona Kaczmarek
Źródła i bibliografia:
„Gazeta Jarocińska” 1934.
o. Mirosław Czaja, Kościół i klasztor Franciszkanów w Jarocinie w latach 1934-1991, Poznań 2002 (praca magisterska w zbiorach Muzeum Regionalnego w Jarocinie).