Jarocin

Portal historyczny

Dnia 30 marca 1943 r. został przez Niemców skazany w Dreźnie na karę śmierci Edward Krychowski z Jarocina, kolporter konspiracyjnej gazetki „Dla Ciebie Polsko”. Był on jednym z 17 członków polskiego podziemia z okolic Jarocina skazanych za próbę zamachu stanu w III Rzeszy. Dzisiaj mija 76. rocznica wydania na niego wyroku śmierci.

Prezentujemy Państwu niezwykłe źródło, jakim jest pierwsza strona ostatniego listu, napisanego w niemieckim więzieniu przez Edwarda Krychowskiego do najbliższych, kilka chwil przed śmiercią. Rozpoczął go słowami: „Kochani Rodzice! Bracia i Siostry! Kochani moi najmilsi, jest to mój ostatni list do was. Dziś odczytano mi wyrok śmierci. Przyjąłem go. Jestem bardzo spokojny i z całem sercem i duszę oddaję teraz Bogu i z nim się gorąco pojednałem. Wy moi Kochani Rodzice […]”. List datowano 5 maja 1943 r.

Autor listu został ścięty przez niemieckiego kata tego samego dnia. Wyrok wykonano tak jak za czasów krwawej rewolucji francuskiej, na gilotynie. Dokumenty i fotografia pochodzą ze zbiorów rodzinnych.

©Tomasz Cieślak

Twórca projektu Twórca
Partnerzy
Jarocin Jarocin Jarocin Jarocin Jarocin Jarocin
Jarocin Jarocin Jarocin Jarocin Jarocin

Kategorie tematyczne