Profesor Tadeusz Konopiński (1894-1965), właściciel majątku Panienka koło Jaraczewa. Niezwykła to postać, wielki patriota, powstaniec wielkopolski, światowej sławy autorytet w dziedzinie zootechniki.
Przed wybuchem I wojny światowej rozpoczął studia na Uniwersytecie w Breslau (Wrocław). Powołany do armii niemieckiej walczył na froncie zachodnim. Pod koniec wojny opuścił jej szeregi i wstąpił do Armii Wielkopolskiej, z którą walczył w powstaniu. W wolnej Polsce kontynuował studia na Uniwersytecie Poznańskim. W krótkim czasie doktoryzował się, uzyskując w 1934 r. tytuł profesora. W pracy zawodowej zajmował się zagadnieniem hodowli bydła i zwierząt domowych.
W 1924 r. zawarł w Poznaniu ślub z wyjątkową kobietą Stefanią Jasiecką, o której wkrótce również nakreślę parę słów. Mieli dwie córki: Marię i Joannę.
Profesor Konopiński m.in. w latach 1921-1939 był dyrektorem Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu, a także organizatorem części rolniczej Pierwszej Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu. Znamienita to postać, do której będę wielokrotnie wracał.
©Tomasz Cieślak
Fotografia ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Jarocinie.