Jarocin

Portal historyczny

Akcja „Fasola” – zrzuty broni dla jarocińskiego obwodu AK z siedzibą w Pleszewie. Placówka AK Czermin „Ciele”, część druga.

Po dokonaniu przez bombowiec zrzutu pojemników na placówkę w nocy z 15/16 października 1943 r., zgodnie ze wskazówkami Okręgu Poznańskiego AK, nie wolno było ich od razu transportować. Należało zniszczyć spadochrony, a broń i sprzęt schować w okolicach miejsca zrzutu. Jak domyślamy się wszyscy, zadanie łatwe tylko w teorii. Przejęto zaledwie sześć pojemników minersko-dywersyjnych. Ku rozpaczy członków AK, nie zrzucono sześciu zasobników zestawu „ognisko walki”. Powód – zacięcie się wyrzutników w komorach bombowych alianckiego samolotu.

Najpierw znaleziono cztery „cygara”, zaniesiono je w jedno miejsce i zakopano na polu. Szukano jednak dwóch pozostałych i ostatecznie po długich poszukiwaniach odnaleziono je po drugiej stronie dopływu Prosny i ukryto w pobliżu zagrody dla bażantów. Wszyscy uczestnicy po skończonej akcji rozeszli się do domu, co najistotniejsze – bezpiecznie. Podczas tej akcji, oprócz czterech osób z komendy obwodu Jarocin, brało udział 19 żołnierzy z miejscowej placówki.

Dzień później członkowie AK obserwowali niemiecki, przeciwlotniczy punkt obserwacyjny w Dobieszczyźnie (5 km od zrzutowiska) oraz pola w okolicach majątku w Grabie i Wieczynie. Niemcy nie próżnowali. Rano wszczęli alarm. Ok. godz. 800, 16 października, do Grabu przyjechały samochody z niemiecką żandarmerią, której funkcjonariusze rozpoczęli przeszukiwania miejscowych zagród. Pojawili się także na zrzutowisku, ale tam trwała już w najlepsze „orka”, dzięki której zatarto ślady nocnej akcji. Jeszcze przed jej rozpoczęciem zostały spalone i zakopane spadochrony. Na szczęście Niemcy niczego nie znaleźli, ale zainteresowali się bardziej lasami okalającymi Jarocin.

©Jakub Barszczewski, Tomasz Cieślak
Fotografia przedstawia rekonstrukcję zrzutów dla AK, placówka „Fasola” 2018, przygotowaną przez Drużynę Tradycji 70 pp. z Pleszewa. Fot. Dorota Cieślak.

Źródło: Alankiewicz L., Moje konspiracje nad dolną Prosną 1939-1945.

Twórca projektu Twórca
Partnerzy
Jarocin Jarocin Jarocin Jarocin Jarocin Jarocin
Jarocin Jarocin Jarocin Jarocin Jarocin

Kategorie tematyczne