Jarocin

Portal historyczny

To kronika kościelna, którą w połowie XIX w. napisał ówczesny proboszcz parafii pw. św. Marcina w Jarocinie – ks. Wojciech Lewandowski. Książka jest niezwykle cenna przede wszystkim z uwagi na bardzo bogaty zasób zawartych w niej informacji oraz ze względu na jej zakres czasowy, rozciągający się w dekadzie lat 1853-1863. Bardzo dużym walorem poznawczym kroniki są zamieszczone tu opisy ważnych wydarzeń w dziejach miasta i okolic. Ciekawe fakty dotyczą m.in. otwarcia szkoły żydowskiej, założenia bractwa strzeleckiego, czy też informacje o zakładzie wodoleczniczym w Dębnie n. Wartą. Wydawnictwo adresowane jest nie tylko do historyków i regionalistów – miłośników dziejów ziemi jarocińskiej, ale także do szerokiego grona odbiorców, pragnącego poznać przeszłość naszego miasta.

Książka ma twardą oprawę, wydrukowana została na przeszło stu stronach. Wzbogacono ją aneksem w postaci fotografii. Zawiera indeks osobowy oraz nazw miejscowości.

Publikację wydało Muzeum Regionalne w Jarocinie oraz Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne im. ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego w Jarocinie.

Szczegóły na stronie: Muzeum Regionalnego w Jarocinie

Twórca projektu Twórca
Partnerzy
Jarocin Jarocin Jarocin Jarocin Jarocin Jarocin
Jarocin Jarocin Jarocin Jarocin Jarocin

Kategorie tematyczne