Jarocin

Portal historyczny

 

 

 

Ekspertyza w sprawie zespołu dzwonów w kościele katolickim, 1906 r.

 

Franz Schilling
mistrz ludwisarski dworu
Apolda

 

Ekspertyza w sprawie zespołu dzwonów w kościele katolickim w Jarocinie

Dokonawszy na prośbę księdza proboszcza Niklewskiego oględzin zespołu dzwonów w świątyni katolickiej w Jarocinie, stwierdzam, co następuje.

Zespół ten składa się z 4 dzwonów, których dolne średnice wynoszą odpowiednio: 1,19, 0,92, 0,64 i 0,33 [brak jednostki miary]. Dwa z czterech dzwonów – mianowicie największy i najmniejszy – są pęknięte, tak że konieczne jest ich przelanie. Największego dzwonu nie da się naprawić, gdyż pęknięcie na nim biegnie od punktu a do b, jak pokazano na rysunku obok. Naprawa bez przelewania dzwonu byłaby możliwa jedynie wtedy, gdyby pęknięcie biegło prostoliniowo, np. od c do d.

Załączam w związku z tym dwa kosztorysy. Jeden z nich zakłada, że dzwony pozostaną mniej więcej tej samej wielkości. Natomiast według drugiego kosztorysu dzwony będą nieco większe, przy czym przelane zostaną wszystkie z wyjątkiem dzwonu a [tutaj litera „a” oznacza dzwon – na rysunku oznacza punkt].

Efektem realizacji tego drugiego kosztorysu byłby zespół dzwonów piękny, a przede wszystkim godny miasta Jarocina. Drewniana konstrukcja belkowa dzwonów posiada dostateczną wytrzymałość, nawet jeśli zespół dzwonów będzie większy, niż dotychczas.

Chętnie udzielę wszelkich dalszych informacji. Cieszyłbym się, gdyby powierzono mi to zlecenie – wykonam je z największą starannością.

Z wyrazami uszanowania

[podpis:] Franz Schilling, mistrz ludwisarski dworu

[Apo]lda, dn. 20 listopada 1906

Źródło:
Dokument pochodzi ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu, Majątek Jarocin Radolińscy. Tłumaczenie z języka niemieckiego.

Twórca projektu Twórca
Partnerzy
Jarocin Jarocin Jarocin Jarocin Jarocin Jarocin
Jarocin Jarocin Jarocin Jarocin Jarocin

Kategorie tematyczne