Jarocin

Portal historyczny

Mieszkańcy powiatu jarocińskiego wygnani i wysiedleni przez Niemców ze swoich domów (grudzień 1939 r.), czekają na decyzję o wyjeździe z Jarocina w zabudowaniach klasztoru oo Franciszkanów. Fotografia ze zbiorów muzeum Regionalnego w Jarocinie

Wspomnienia wygnańca i więźnia z Jarocina” to wierszowany utwór, spisany przez Leona Idaszewskiego (1878-1956), jarocińskiego lekarza, społecznika i działacza samorządowego. Tekst ma charakter wspomnieniowy, a impulsem do jego powstania stały się trudne przeżycia wojenne autora – najpierw wysiedlenie z Jarocina, a następnie pobyt w obozach koncentracyjnych. Dr Leon Idaszewski dużo miejsca w swej książce poświęca swojemu ukochanemu miastu, pisząc o nim i jego mieszkańcach ciepło i z wielkim sentymentem. Wraca pamięcią do czasów dzieciństwa i młodości, przywołując kolegów, przyjaciół, nauczycieli. Z rozrzewnieniem snuje refleksje na temat uroków rodzinnych stron i… swoich ukochanych gołębi, które z zapałem hodował w ogrodzie domu przy ul. Mickiewicza 6.
Książka bogato ilustrowana, wydrukowana na kredowym papierze, 176 stron. Zawiera indeks osobowy. Wydawnictwo do nabycia w cenie 30 zł.

Twórca projektu Twórca
Partnerzy
Jarocin Jarocin Jarocin Jarocin Jarocin Jarocin
Jarocin Jarocin Jarocin Jarocin Jarocin

Kategorie tematyczne